Sağlıklı Saçlar için Tavsiyeler

Hemen hemen her kadın, saçının sağlıklı bir görünüme sahip olmasını ister. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta var. Sağlıklı saçlar için tavsiyeleri uygulayarak siz de son derece sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Dengeli Beslenme

Saçın beslenmesi için dengeli beslenmek şart. Bu yüzden doğru vitaminleri almak gerekiyor. Örneğin; A vitamininin eksik olduğu durumlarda saçlar kırılır ve kepek problemi ortaya çıkar. Bu gibi problemleri yaşamamak için B1, B6 ve B12 bu vitaminlerin olduğu besinleri dengeli bir şekilde tüketmek gerekiyor.

Doğru Bilinen Yanlışlar ve Düzenli Olarak Yapılması Gerekenler

  • Bilinenin aksine duş esnasında saçınız için sıcak su kullanmak son derece zararlı. Çünkü sıcak su, kafa derisindeki doğal yağı eriterek saçın beslenememesine yol açar. Böylelikle sağlıksız ve kötü görünümlü bir saç meydana gelir.
  • Saçınıza düzenli olarak maskeler yaparak saçlarınızın canlanmasını sağlayın. Örneğin; zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve yumurta saçı müthiş bir şekilde besliyor. Doğal karışımlarla hazırlayacağınız bu maskeyi, saçınızda yaklaşık olarak 45 dakika tutarak birkaç ay sonra saçlarınızdaki değişimi siz de fark edeceksiniz.
  • Saçı çok sık şampuanlamamak, saçın uzamasında ve güçlenmesinde oldukça önemli.  Ayrıca duştayken ıslak saçlarınızı taramamalısınız. Çünkü ıslak saç, zayıf ve savunmasız olduğundan daha kolay kopar ve dökülür.
  • Düzleştirici, boya, jöle gibi saça zarar veren şeylerden uzak durmaya özen gösterin.
  • Sigara gibi nikotin içeren maddeler kullanmamaya çalışın.
  • Saçlarınızın parlak olması için sirke kullanabilirsiniz. Hem sirke saçlarınızı parlaklaştırır hem de bitin oluşmasını engeller.
  • Saçın sağlıklı ve bakımlı olması aynı zamanda kullanılan ürünlere de bağlı. Saçınıza uygun bir şampuan bulmak ve ucuz kimyasal şampuanlardan kaçınmak saçınızın ideal görünüme kavuşmasında etkili olacak.
  • Saçlarınızı kırıklardan temizlemek için düzenli olarak uçlarından aldırın.
 

Etiketler: , , ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2023 . Tüm Hakları Saklıdır.