Hamile Yogası Nedir?

Hamile yogası, hamile kadınlar için uygun olan fiziksel ve zihinsel egzersizler bütünüdür. Buradaki temel amaç rahatlama, denge ve kas gücünü yükseltmek ile birlikte doğum sürecini kolaylaştırmak, anneyi zihinsel ve fiziksel olarak doğuma hazırlamaktır.

Bir annenin en harika ve zorlayıcı dönemlerinden birisi hamilelik dönemidir. Çünkü fiziksel ve mental anlamda zorlayıcı olabilmektedir. Hamile kadınlar bu zorlayıcı zamanı atlatabilmek için yogayı tercih etmektedirler. Bu sayede hem bedenleri hem de ruhlarını rahatlatırlar. Hamile yogasında, hamile kadınların fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarına uygun hareketler bulunmaktadır. Örneğin rahatlama pozisyonları stresi azaltırken, denge pozisyonları beden kontrolünü sağlar. Üstelik doğum süreçlerine pozitif bir etki sağlamaktadır.

Hamilelik yogası dersleri genellikle bir uzman tarafından verilir. Ortalama 14’üncü ve 15’inci haftalar arası başlanması planlanır. Ancak bir uzman tarafından bilgi alınması daha uygundur. Haftada en az 2 gün, 60 dakikalık seanslar şeklinde yapılmalıdır. Eğer hamilelik yogası derslerine katılmak istiyorsanız bir uzmanla görüşmeniz önerilmektedir.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.