Plastik Makyaj Nedir?

Bazı aksiyon ve korku filmlerinde gördüğümüz dehşet verici görüntülerin, inanılmaz yaşlandırmaların (özellikle kaliteli bir iş ise) ne kadar gerçekçi olduğuna şaşırmayan yoktur. Çoğu kişinin merak ettiği bu muhteşem görüntülerin nasıl bir teknolojik alt yapısı var? Acaba normal makyajdan farklı olan, plastik makyaj nedir?

Plastik makyaj; genel anlamda sinema ve sahne sanatlarında kullanılan özel bir makyaj türüdür. Birçok alternatifi olan plastik makyaj için spesifik malzemeler kullanılıyor. Yaralar, yaşlandırmalar, saç beyazlatmalar, kurşun yaraları, kanamalar, vücut lekeleri ve morluklar senaryo gereği istenilen tipe uyarlanabilir, yaratıcılığa bağlı olarak alternatifler çoğaltılabiliyor.

Plastik Makyaj için Kullanılan Malzemeler Nelerdir? 

Genellikle plastik makyaj için Likit Lateks, Tuplast, transparan pudra, yapıştırıcı organik jel, organik koyu pıhtı kan, Dunkel (koyu sıvı kan), Hell (açık sıvı kan), kauçuk sünger, yanık jeli, su bazlı özel boyalar kullanılıyor. Tasarlanması istenen cilt için şekillendirilen maske yanında ağız yolu ile kullanılan kan kapsülleri, yara ve yanık efekti yaratmak için kauçuk maddeler, takma göz, saç ve sakal gibi çok farklı plastik makyaj malzemeleri de kullanılıyor.

Kimler Plastik Makyaj Yapabilir? 

Plastik makyaj uzmanlığı, profesyonellik gerektiren özel bir meslek grubudur. Bu tip çalışmalarda yer alabilmek için kişinin malzeme bilgisi, teknik uygulama özellikleri, renk bilgisi konularında özel eğitimler almış olması gerekiyor. Ayrıca plastik makyaj konusunda başarılı çalışmalar yapabilmek için gözlem yeteneği ve yaratıcılık gibi kişisel beceri ve yeteneklere de ihtiyaç duyuluyor.

 

Etiketler: , , , , ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2023 . Tüm Hakları Saklıdır.