Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Ekonomik kavramlar, ekonomiye uzak olanlar için karmaşık bir hal alabiliyor. Özellikle anlamı birbirine yakın olan kavramlar karıştırılabiliyor. Buna en güzel örnek; kar payı ile faiz kavramlarının karıştırılması olabilir. Peki, kar payı ile faiz arasındaki fark nedir ve bu iki kavram aynı anlama mı geliyor? 

Faiz Nedir?

Bu iki kavram arasında finans bakımından ciddi farklar var ve elbette aynı anlama gelmiyor. Öncelikle faiz kavramını ele almak lazım. Faiz bir kuruluş tarafından, o kuruluşa yatırılan paranın belirli bir yüzde değer oranında kar verilmesidir. Ancak yatırımcının belirli bir vadeyi kabul etmesi gerekir ve bu vade sonrasında ne kadar kar elde edeceğini bilir. Önceden bildiği bu rakam değişmez. Faiz ile kar payı arasındaki en büyük fark bu noktada ortaya çıkıyor.

Kar Payı Nedir?

Kar payı ise kar ve zarar sistemine dayanan bir kavram. Kişi önceden ne kadar kar elde edeceğini bilemez. İşte bu noktada faiz ile kar payı arasındaki fark çok daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Bankalar yatırımcıların paralarını farklı alanlarda değerlendirebiliyor. Bir havuzda toplanan tüm paralardan elde edilen gelir yatırımcılara dağıtılıyor. Herhangi bir kar elde edilememesi durumunda yatırımcının da bir kazancı olmaz. Fakat faiz söz konusu olduğunda bankanın batması halinde dahi yatırımcı önceden bildiği kazancını alır. Bu rakam yatırılan miktar ile elde edilen kara bakılmaksızın sabit kalır. Yatırılan miktar yüksek bir kar getirmiş olsa da aynı kazanç rakamı söz konusu olur. Aksine yatırılan meblağ çok düşük bir kazanç getirmiş olsa dahi yatırımcı yine daha önceden bildiği kazancı elde eder. Kar payı yatırımı faize göre çok daha riskli olabiliyor. Ancak bu risk aynı zamanda faizden daha yüksek kazancı da sağlayabiliyor.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.