Konut Kredisi Katılım Bankasından mı, Bankadan mı Alınmalı?

Zorlaşan şartlar ve yaşam kalitesi gibi beklentilerin tetiklediği durumlar, bir ev sahibi olmak için bankadan kredi almayı neredeyse zorunlu kılıyor. Satın almayı planladığınız konut için bir miktar tasarrufta bulunabilseniz de kısa sürede amacınıza ulaşamayacağınızı anladığınızda ödemeyi zamana yaymak, daha mantıklı görünür.

Kredi veren kurum ve kuruluşların çeşitliliği, çoğunlukla yanıltıcı olabiliyor. Örneğin; konut kredisi katılım bankasından mı, bankadan mı alınmalı? Sorusu akılları epey meşgul edebilir. Hem benzerlik hem de farklılıklar gösteren bu kurumlar hakkındaki bilgileri, sizler ile paylaşıyoruz.

Kredi Veren Banka ve Katılım Bankalarının Karşılaştırılması

Yıllardır finans sisteminde yer alan normal bankaların işleyişini artık hemen herkes biliyor. Son yıllarda bildiğiniz bu klasik banka kuruluşlarının yanına “katılım bankası” adı altında hizmet veren kuruluşlar da eklendi. Faizsiz sistemle çalıştıklarını beyan eden katılım bankaları da tıp ki klasik bankalar gibi müşterilerine mevduat işlemleri yapıyor, araç, konut ve tüketici kredileri veriyor. Katılım bankası adı altında “faizsiz sistem” ile hizmet veren kuruluşlar, kredi ismi yerine “finansman” kelimesi kullanmayı daha uygun buluyor. Faiz kelimesi yerine de kar payı kullanılıyor.

Klasik Banka ve Katılım Bankası Uygulama da Aynı mı?

Normal bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka size, almak istediğiniz kredi tutarı üzerinden aylık ödenecek faiz tutarı, kredi masrafları, aylık ödenecek miktar bilgilerini içeren bir hesap çıkarır. Klasik bankalarda faiz sistemi açıkça vardır, şartları uygun bulursanız kredinizi kullanabilirsiniz.  Katılım bankalarından kullanılacak kredilerde ise finansman desteği, kar payı ve komisyon ücretlerinden oluşan bir prosedür geçerlidir. Konut kredisinde satın alınacak konutun gerçek değerine katılım bankası belli bir kar oranı ve komisyon ücreti ekleyerek konutun alınmasını sağlar.

Katılım bankaları, normal bankaların uygulamış olduğu faiz sistemi ile çok yakın, nerede ise aynı ödeme sistemlerine sahiptir. İki bankanın “konut kredisi” veya “finansman” desteklerinde ki fark, sadece konutun alınma şeklinde farklılık gösterir. Normal bankalarda alacağınız konutu bankadan kullandığınız kredi ile bizzat gidip kendiniz satın alırsınız. Katılım bankalarında ise banka sizin adınıza evi satın alır. Bunun dışında uygulama da herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.