Siber Saldırı Nedir?

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte hayatımıza yeni kavramlar da girmeye başlıyor. Bu kavramlar arasında bazı zamanlarda son derece tehlikeli olabilen siber saldırılar da yer alıyor. Siber saldırı nedir ve ne şekilde yapılır sorusunun cevabına gelin birlikte bakalım.

Siber saldırılar genellikle veri güvenliğini aşabilmek için kötü amaçlı olarak yazılan kodlar kullanılarak kimlik hırsızlığı gibi suçların yapılmasına yol açar. Ancak siber saldırılar sadece kimlik hırsızlığı ile sınırlı değildir.

Devlet saldırıları, bankalara yapılan saldırılar ve hatta elektrik şebekelerine kadar yapılan siber saldırılar sonucunda ülkelerin içinden çıkılmaz bir hal alması gibi durumlar meydana gelebilir.

Siber Saldırılarda Keşif

Siber saldırı yapılacağı zaman öncelikle saldırıya hazırlık kısmı planlanır. Bu süreç içerisinde saldırı düzenlenecek olan sistem hakkında keşif çalışması yapılır. Örneğin bir şirkette çalışan kişilerin mail adresleri, kişisel bilgileri ve IP adresleri ortaya çıkartıldıktan sonra saldırı keşfi tamamlanmış olur.

Siber Saldırılarda Tarama

Tarama, siber saldırıların ön saldırı evresini kapsar. Hacker kişiler keşif sürecinde elde ettikleri bilgileri ile network’ü taramaya başlarlar. Tarama işleminde sisteme girebilecekleri kritik açıklar yakalamaya çalışırlar. Port taramaları ve network haritalamaları bu sürece girer.

Siber Saldırılarda Erişim Sağlama

Bu süreç, saldırının yapılacağı zaman dilimidir. Buradaki hedef, sistemin komut satırını ele geçirmek ve giriş yapılmış olan sisteme saldırıyı tamamen uygulayabilmektir.

Siber Saldırılardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Siber saldırılardan kurtulabilmek için bireysel ve kurumsal olarak almanız gereken farklı güvenlik önlemleri mevcuttur. Bireysel olarak güncel bir antivirüs yazılımı kullanmanız ve dikkatli bir şekilde internette gezinmeniz gerekebilir.

Kurumsal olarak ise şirketinizde mutlaka sistem güvenliği konusunda uzman olan kişiler ile çalışmanız gereklidir. Basit programlar olan antivirüs programları ile şirketinizin veri güvenliğini tam anlamıyla sağlayabilmeniz mümkün değildir.

 

Etiketler: , , , , ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2021 Eksimum. Tüm Hakları Saklıdır.