Bebeğin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi henüz yetişkinlerinki kadar güçlü olmayan bebekler, özellikle kış aylarında birçok hastalığa açık hale gelebilir. Bu yüzden onların bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı korunmalarını sağlamak adına ebeveynlerin birtakım önlemler alması gerekir. Bağışıklığı güçlendirme konusundaki en büyük görev ise özellikle annelere düşer. Çünkü bebeğin ilk 1 yılında alacağı anne sütü, onun hastalıklardan korunması için en önemli faktördür.

bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir

bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir

Sağlıklı Beslenme ve Düzenli Uykunun Önemi

Her bireyin yaşı ne olursa olsun, bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için sağlıklı beslenmeye, iyi bir uyku düzenine, stresten uzak ve aktif bir yaşama sahip olması gerekir. Dolayısıyla bebekler için de bu faktörlere aynı şekilde dikkat edilmelidir. Özellikle sağlıklı beslenme, bağışıklığı henüz çok zayıf olan bebeklerin güçlenmesi açısından en önemli etkendir.

bebeklerde bağışıklık sistemi

bebeklerde bağışıklık sistemi

Bu yüzden bebeklerin her besin grubundan dengeli olarak beslenmesi ve hazır gıdalardan uzak tutulması gerekir. Uyku da aynı şekilde bağışıklık üzerinde etkilidir. Özelikle 18 saate kadar uyuyabilen yeni doğan bebeklerin uyku düzenine dikkat edilmelidir. Bu yüzden bebeğin yattığı odanın ısısına, yatağının rahatlığına, yatmadan önce karnının tok ve altının temiz olmasına dikkat edilmelidir.

 

Etiketler: ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Eksimum. Tüm Hakları Saklıdır.