Mutfağınızı Nasıl Kullanışlı Hale Getirirsiniz?

Mutfakta geçirilen onca zamanı düşündüğünüzde rahat ve pratik çalışabilmenin önemi de ortaya çıkıyor. Eğer hareket alanınız kısıtlı veya ergonomik değil ise mutfağınızı nasıl kullanışlı hale getirirsiniz? Uygulanabilir önerilerimize bir göz atmak ister misiniz?

Mutfak Düzenleme Önerileri

Mutfağınızda yemek hazırlamak, bir işkenceye mi dönüşüyor? Ergonomik bir mutfak düzenlemek aslında hiç de zor değil!

  • Çalışma alanınızı daraltın! Ocak, lavabo ve buzdolabı, yemek hazırlarken en sık kullandığınız alan olduğundan birbirinden çok uzağa konumlandırmamaya çalışın.
  • Mutfak eşyalarınızda öncelik sırası, en yakından en uzağa olmalıdır! Çok sık kullanmadığınız araç ve gereçleri üst raflara, sık kullandıklarınızı ise alt raflara kaldırın.
  • Dolap kapaklarını değiştirin! Açılır kapanır kapaklar, mutfağınız küçükse hiç de ergonomik değildir. Mümkünse, sürgü kapaklar ile değiştirmek kullanışlılığını arttırır.
  • Ekstra tezgâha mı ihtiyacınız var? Çalışma tezgâhınız küçük ve masa koymak için bile alanınız yoksa duvara monte edilen ayaksız masa tablaları parlak bir fikir, değil mi?
  • Tavana kadar olan dolap ve raflar yerden kazandırır. Zemine dolap, sepet koymaktansa tavana doğru atıl boşlukları değerlendirebilirsiniz.
  • Duvar boşluklarından yararlanın! Kullanılmayan boş bir duvara raflar ve delikli panolar yerleştirerek, tava-kepçe setleri gibi bazı araç gereçleriniz için ekstra alan kazanabilirsiniz.
  • Mutfakta hiç kullanmadığınız eşyaları eleyin! Size gerekli olmayan mutfakta boşuna yer kaplayan araç gereçleri ihtiyacı olanlara vererek hem başkalarına hem kendinize iyilik yapmış olursunuz.

Mutfağınızın kullanışlı olması, kendinizi mutfağınızda rahat hissetmenizle de ilgilidir. Kalabalık dekorlar, yetersiz ışık ve havalandırma, duvar boyasının rengi bile sizi olumsuz etkileyebiliyor. Uzun bir süre geçirmek zorunda kaldığınız ve kalacağınız mutfağınızda, gözünüze çarpan tüm rahatsız edici ortamdan bir an önce kurtulun!

 

Etiketler:

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.