Vertigo Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Çok sayıda kişinin günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklardan biri de vertigo oluyor. “Dönmek” anlamına gelen vertigo kelimesi aslında hastalığı özetliyor. Son dönemde artık gösteren vertigo nedir ve belirtileri nelerdir sorusu da daha fazla sorulmaya başlandı.

Vertigo Neden Ortaya Çıkıyor?

Bu rahatsızlıkta vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranların gelmesiyle başlayan bir döngü söz konusu… Bir diğer ihtimal de doğru uyaranların vücut tarafından yanlış algılanması oluyor. Bu durum da kişide bir dengesizliğe neden oluyor. Dengenin sağlanamaması ve baş dönmesi vertigo rahatsızlığı yaşayanların en büyük şikâyetlerinden biri oluyor. Bilindiği gibi vücut dengesinin sağlanması iç kulak, eklemler, gözler, kaslar, omurilik ve beyinin birlikte bağlantılı olarak çalışmasıyla mümkün oluyor. Bu organlardan herhangi birinde meydana gelebilen bir rahatsızlık da maalesef beraberinde vertigo hastalığını getirebiliyor.

Vertigo Belirtileri Neler?

  • Baş dönmesi
  • İşitme kaybı
  • Kulak çınlaması
  • Denge kaybı ve buna bağlı olan yürüme zorluğu
  • Bilincin zayıflaması
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Anormal göz hareketleri
  • Aşırı terleme

Elbette bu belirtilerin tamamı kişide görülmeyebilir. Ayrıca bu belirtileri farklı rahatsızlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Vertigo teşhisi için mutlaka uzman bir hekime muayene olunması gerekiyor.

Vertigo Tedavisi Nedir?

Vertigo teşhisi konabilmesi için hastanın öyküsü dinleniyor ve bazı incelemeler yapılıyor. Ancak söz konusu tedavi olduğunda önce vertigoya neden olan sebebin bulunması gerekiyor. Neden tam olarak tespit edilemeden, uygulanabilecek herhangi bir tedaviden netice beklenmesi de yanlış olacaktır. Örneğin; iç kulaktan kaynaklanan bir hastalık beraberinde vertigoyu getiriyorsa, iç kulak hastalığının ortadan kaldırılması yani iç kulak rahatsızlığının tedavi edilmesi gerekir. Eğer hastalığın son bulmasıyla beraber vertigo da ortadan kalkmadıysa, bu durumda ikinci aşama olarak vertigonun tedavisine yönelmek gerekir.02

 

Etiketler: , , , , ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2021 Eksimum. Tüm Hakları Saklıdır.