Menüsküs Tedavisi

Ülkemizde en yaygın görülen sağlık problemlerinden birisi menüsküs hastalığı olmuştur. Geçmiş yıllarda sporcu hastalığı olarak ifade edilen bu hastalık genç yaşlı kadın erkek herkeste görülen ortopedik rahatsızlıktır. Özellikle kilo problemi olan insanlar yaşanan yırtıklardan kaynaklı olarak menisküs hastalığı ile karşılaşabiliyorlar. Oluşan ağrı ve şişliklerde kesinlikle zorlanma yapılmamalıdır.

Menüsküs problemi yaşayan insanların tedavi aşamalarında en son düşüneceği tedavi şekli ameliyat olmalıdır. Bu durumda doktorun kararı doğrultusunda gerçekleşir. Menüsküs tedavisinde öncelikli olarak dinlenme yapılmalıdır Dinlenme diz kapağı bölgesinde oluşan zorlanma ve ağrıların en aza indirgemesi sağlar. Daha sonra menüsküs tedavisi yapılacak alana buz tedavisi, bandaj ve dizin yüksekte tutulması ağrıyı azaltır.

Menüsküs Tedavisinde Cerrahi İşlem

Ağrının azaltılması ve şişliğin indirilmesi için bu uygulamalar dışında etkin bir ağrı kesici kullanılabilir. Yırtık bölgesinde ağrının şiddetlenmesi durumunda ise mümkünse emar sonucuna göre cerrahi işlem gerçekleştirilebilir. Başarı oranının yüksek olduğu bu işlem kısa sürmesine rağmen iyileşme süre ortalama 2-3 haftaya yakındır. Menüsküs hastası kişilerin yapılan cerrahi işlem sonrası fizik tedavi ve güçlendirme işlemi yapması gerektirir. Aksi halde ayağın güçsüz kalması olası yırtılmalara neden olur.

 

Etiketler: , , ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Eksimum. Tüm Hakları Saklıdır.