Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Yaşlılarda olduğu kadar gençlerde de karşılaşılan kemik erimesi rahatsızlığı, genellikle kemik kalitesinin bozulması, kemik dokusunun yoğunluğunun azalması ve kemiklerin kırılganlığının artması gibi sorunlara yol açar. Kemik erimesinin tedavilerinde mevcut olan kemik kitlesinin muhafaza edilmesi ve kırıkların önlenmesi hedeflenmektedir. “Kemik erimesine ne iyi gelir” sorusu aklınızı kurcalıyorsa gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Kayısı

Kayısıların içerisinde yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum yer alması sayesinde kemik erimesi rahatsızlıklarında kişilerin düzenli bir şekilde kayısı tüketmesi tavsiye edilir.

Süt

Kemik problemleri denildiği zaman akla ilk olarak süt gelir. Süt içerisinde kalsiyum, protein, B2, A, E ve vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir bulunur. Kalsiyum ve D vitaminini aldığınız zaman kemiklerinizin yapısını ve dişlerinizi güçlendirebilirsiniz.

Soğan

Enfeksiyonlar ile sıkı bir şekilde mücadele edebilen soğan, kükürt bileşimleri sayesinde atardamarlarınızın hasara uğramasını önler. Soğan, aynı zamanda kemik erimesi tedavilerinde destekleyici bir gıda olarak da tüketilmelidir.

Marul ve Brokoli

Yapılan araştırmalara göre marulun, en az süt kadar yararlı olduğu ve daha fazla kalsiyum içerdiği söyleniyor. Brokoli ise demir eksikliğini giderme konusunda etkili bir rol üstleniyor. A, E ve C vitamini açısından zengin olan brokoli antibiyotik özelliklere de sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kemik erimesine iyi gelen ve prostat enfeksiyonlarına karşı da etkili olan brokoliyi sık sık tüketmeniz gerekiyor.

Üzüm Çekirdeği Özütü

Flavonoit bileşenleri açısından zengin olan üzüm çekirdeği özütü, kemik erimesine sebep olan proteolitik enzimlerin azalmasında etkili bir rol oynuyor. Üzüm çekirdeği özütü ile birlikte nar özütü de aynı şekilde flavonoit bileşenlere sahiptir. Nar özütü tüketerek de üzüm çekirdeği özütünden elde edebileceğiniz etkiyi elde edebilirsiniz.

 

Etiketler: , , , , ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2021 Eksimum. Tüm Hakları Saklıdır.