Gıda Katkı Maddesi Nedir?

Gıda katkı maddesi gıdalara ek olarak ilave edilen maddelere verilen genel isimdir. Dolaylı ya da dolaysız yollar ile besinlerin bileşeni haline getirilmesi veya özelliklerini doğrudan etkileyebilmesi amacıyla kullanılan gıda katkı maddeleri bazı durumlarda zararlı olabilmektedir.

gıda katkı maddesi

gıda katkı maddesi

Yiyeceklerin üretilme, işlem, paketleme, taşıma ve depolama süreçlerinde kullanılan farklı gıda katkı maddeleri bulunmaktadır. Örneğin içecekler, puding, yoğurt, sakız ve diğer gıdalarda yer alan az kaloriye sahip olan tatlandırıcı aspartam gıda katkı maddesidir.

Neden Gıda Katkı Maddesi Kullanılıyor?

Katkı maddeleri insanların besinlere kendi çiftliklerinde ulaşamamalarından ve ihtiyaç halinde yakın yerlerdeki marketlerden ve diğer yerlerden satın almalarından dolayı ekleniyor. Çünkü besinlerin raflarda uzun süre durabilmesi kendi başına mümkün olamayabiliyor. Bu sebeple yiyeceklerin içerisine koruyucu katkı maddeleri eklenebiliyor.

gıda katkı maddesi

gıda katkı maddesi

Yaygın olarak kullanılan gıda katkı maddeleri arasında ise tuz, soda, sirke ve birtakım baharatlar yer alıyor. Satın aldığınız ürünün üzerindeki ambalajından hangi katkı maddelerinin kullanıldığına bakabilirsiniz. İnternet ortamında ise bu konuda geniş bir rehber arıyorsanız Gıda Hattı adlı siteyi inceleyebilirsiniz.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2022 Eksimum. Tüm Hakları Saklıdır.