Gebelik Dönemi Öncesi Yapılacak Hazırlıklar

Hamile olmaya karar veren anne adayları, ilk önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan bir doktora muayene olmalıdır. Hamile kalmayı beklemek muayene öncesinde yapılabilecek büyük bir yanlıştır. Gebelik dönemi öncesi yapılacak hazırlıklar sayesinde daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilebilmektedir.

Hamilelik öncesi doktorunuzun yapacağı ufak tefek tahliller doğum ya da doğum esnasında meydana gelebilecek olan tüm risklerin tespit edilmesi için son derece kritik bir önem taşımaktadır.

Hamilelik Öncesi Yaşam Tarzı

Hamile kalmaya karar verdiyseniz ilk olarak sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Alkol tüketimi ise tamamen bırakılması gereken bir diğer önemli noktadır. Uyuşturucu, uyarıcı ilaçlar ve sakinleştirici gibi ilaçları da almayı bırakmanız gerekmektedir.

Ağrı kesici kullanmanız gerektiği durumlarda ise, parasetamol gibi ilaçları tercih edebilirsiniz. Yüksek tansiyon, guatr, şeker hastalığı ve anemi gibi hastalığınız mevcut ise doktorunuza hamilelik öncesinde mutlaka tekrar muayene olmanız gerekmektedir.

Hamilelik Öncesi Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz, daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeniz için önemlidir. Meyve ve sebze tüketimi gebelik dönemi öncesinde yükseltilmelidir. Ayrıca evinizde kedi besliyorsanız toksoplazma tetkikleriniz için hastalığı geçirmediğiniz gösteriliyor ise kedinin bakımında dışkısıyla kesinlikle temas etmemeniz gereklidir.

Çiğ et tüketimi ise kesinlikle uzak durmanız gereken bir tüketim şeklidir. Hamileliğinize zarar verebilecek olan işlenmiş gıdaları da hamilelik döneminden önce azaltmanız ve mümkünse tamamen kesmeniz gerekmektedir. Kendinize bir düzenli beslenme programı oluşturarak bir süre boyunca disiplinli bir şekilde bu programı alışkanlığınız haline getirmeniz gereklidir. Ayrıca stresten uzak bir hayat geçirmeniz son derece önemlidir. Hayatınızda strese yol açan her şeyden uzaklaşarak sürekli pozitif bakış açısı ile hayatınızı yaşamanız gerekmektedir. Sağlıklı bir gebelik dönemi için gebelikten önce bu tür noktalara dikkat etmeniz gerektiğini ve gebelik döneminde de bu noktalara dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2023 Eksimum. Tüm Hakları Saklıdır.