Aleksitimi Nedir?

Genellikle her gün karşılaşmanıza rağmen günaydın dememek için gözlerini kaçıran komşunuz veya sanki bir robotla konuştuğunuzu düşündürten patronunuz ya da heyecanla anlattığınız bir anınızı buz gibi dinleyen arkadaşınız aleksitimik olabilir. Uzun yıllar üzerinde araştırmalar yapılan aleksitimi, ‘duygu sağırlığı’ veya ‘duygulara karşı duyarsızlık’ olarak tanımlanıyor. İlginçtir ki dünyada her10 kişiden biri aleksitimik!

model-2303361_640

Aleksitimi Bir Hastalık mı?

Genel olarak psikolojik bir durum olarak değerlendirilen aleksitimi-duygu sağırlığı bir kişilik yapısı bozukluğu olarak düşünülebilir. Fakat aleksitimi bir hastalık olmaktan daha çok ruhsal ve fizyolojik birçok hastalığın tetikleyicisi olarak görülüyor. Kendilerini anlamakta problem yaşayan aleksitimik kişiler, sözel olarak duygularını ifade edemedikleri için bedensel rahatsızlıklara daha fazla yakalanabiliyorlar. Birçok sorun yaşayıp, duygularını bastıran insanlarda bir süre sonra panik atak, migren gibi bazı fizyolojik rahatsızlıkların arttığı gözlemleniyor.

Uzmanlara göre duygusal farkındalıkları artırmak, sadece aleksitimik insanlar için değil, sosyal etkileşimdeki herkes için çok önemlidir. Duygusal farkındalığı artırmak için ise günlük tutmak, kitap okumak, dans, tiyatro, müzik gibi dışavurumcu sanat ile ilgilenmek etkili oluyor.

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Eksimum. Tüm Hakları Saklıdır.